Bărbat omorât de copacul pe care încerca să-l taie

F Marian
2 Min Read

Bărbat ucis de arborele pe care îl tăia

Într-un incident tragic, un bărbat în vârstă de 60 de ani, din comuna Boțești, a fost găsit decedat pe un teren împădurit, în urma unei căderi fatale a unei creanga a unui copac pe care încerca să-l doboare. Poliția Orașului Topoloveni a fost sesizată pe 26 iunie 2026, în jurul orei 15:00, de către persoane care au descoperit corpul neînsuflețit al acestuia.

La fața locului, au intervenit polițiștii de la Secția de Poliție Rurală Călinești, care au confirmat cele sesizate și au început imediat o anchetă. Conform primelor constatări, bărbatul a tăiat un arbore marcat de către autoritățile silvice pe proprietatea sa, dar terenul pe care se afla era situat pe o panta abruptă. Din nefericire, în timpul operațiunii, o ramură a copacului s-a rupt, provocându-i leziuni severe în zona capului.

Cercetările au fost preluate de echipa de investigații criminale din cadrul Poliției Orașului Topoloveni, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Topoloveni. Pentru a desfășura o anchetă detaliată, a fost inițiat un dosar penal pentru infracțiunea de ucidere din culpă. De asemenea, se va efectua o autopsie medico-legală pentru a determina cu exactitate cauza decesului.

Acest incident este un memento al pericolelor asociate activităților de tăiere a arborilor, în special în condiții de teren accidentat. Se recomandă tuturor celor care efectuează astfel de activități să respecte normele de siguranță și să realizeze operațiuni de tăiere cu un grad ridicat de precauție.

Share This Article