Cinci femei au fost internate la spital după ce un microbuz cu români s-a prăbușit într-o râpă în Austria.

F Marian
2 Min Read

Cinci femei au ajuns la spital după un accident rutier în Austria

Un grav accident rutier a avut loc în districtul Sankt Veit an der Glan, Austria, în care un microbuz ce transporta opt cetățeni români a căzut într-o râpă, provocând rănirea a cinci femei. Incidentul s-a petrecut pe un drum comunal și a fost semnalat joi seara, în jurul orei 20:00. Conform informațiilor disponibile, șoferul microbuzului, un român de 36 de ani, a pierdut controlul vehiculului.

Raportările preliminare indică faptul că pierderea controlului a avut loc într-o curbă, provocând ieșirea de pe carosabil a microbuzului. Aceasta a căzut aproximativ zece metri într-o râpă, oprindu-se răsturnat pe plafon, înconjurat de copaci. Microbuzul circula din direcția St. Kosmas spre Brugga.

În urma accidentului, una dintre pasagere a fost grav rănită și a necesitat transportul de urgență cu elicopterul medical C11 la spitalul de urgență din Klagenfurt. Celelalte patru femei au suferit răni ușoare și au fost duse la spitalul din Friesach pentru evaluări și îngrijiri medicale, conform autorităților locale.

Șoferul a fost testat pentru consum de alcool, iar rezultatul a fost negativ. Poliția a demarat o investigație amănunțită pentru a determina cu exactitate cauzele accidentului și a evita situații similare în viitor.

Share This Article