Nicușor Dan: „Considerăm Rusia o amenințare colectivă”

F Marian
2 Min Read

Nicușor Dan: „Recunoaștem Rusia ca amenințare colectivă”

Președintele României, Nicușor Dan, a transmis un mesaj de unitate lăudabil la finalul Summitului Flancului Estic desfășurat la Gdansk, Polonia, subliniind importanța coeziunii dintre statele aflate la frontiera estică a NATO. Acesta a reiterat faptul că liderii prezenți la această reuniuneși-au dat mâna asupra recunoașterii Rusiei ca fiind o amenințare colectivă care îi vizează pe toți.

„Transmiterea unui mesaj de unitate este esențială. Ne angajăm să recunoaștem împreună Rusia ca o amenințare colectivă pentru toate țările noastre,” a declarat Nicușor Dan, evidențiind astfel prioritățile statului român în acest moment critic de securitate internațională.

În continuare, președintele a afirmat că toți cei prezenți la summit au reafirmat sprijinul continuu acordat Ucrainei, care se află într-un conflict deschis cu Federația Rusă. „Transmit un mesaj de solidaritate cu Ucraina și un angajament ferm pentru continuarea suportului în războiul pe care îl duce, având în vedere că acest conflict influențează stabilitatea întregii Europe,” a subliniat liderul român.

Nicușor Dan a pus accent pe viziunea comună existentă între statele de pe Flancul Estic în ceea ce privește cooperarea dintre Uniunea Europeană și NATO. „Este crucial ca relația dintre Uniunea Europeană și NATO să fie una complementară în ceea ce privește apărarea Europei,” a adăugat el, specificând că, la întâlnirea de la Gdansk, s-a discutat și despre necesitatea majorării investițiilor în apărare din partea statelor participante.

Share This Article