„`html
O MARE CAMPIOANĂ DE GRAND SLAM ANUNȚĂ CĂ I-A RECIDIVAT CANCERUL
Fosta mare jucătoare americană de tenis, Chris Evert, recunoscută ca una dintre cele mai valoroase figuri din istoria sportului alb și câștigătoare a 18 titluri de Grand Slam la simplu, a făcut un anunț trist: boala cu care se confruntă a recidivat. La 71 de ani, Chris a comunicat prin intermediul rețelelor de socializare că a fost diagnosticată din nou cu cancer ovarian, o afecțiune care i-a fost descoperită inițial în ianuarie 2022.
„Întotdeauna am avut grijă să fiu deschisă şi sinceră în privinţa experienţei mele legate de sănătate”, a afirmat Evert, subliniind că a aflat despre noua recidivă în weekendul anterior anunțului. Aceasta nu este prima dată când sportiva se confruntă cu această provocare, având o primă recidivă în decembrie 2023.
Chris Evert a menționat că a trecut deja printr-o intervenție chirurgicală și că se pregătește să înceapă tratamentul în perioada următoare. „Am fost deja supusă unei intervenţii chirurgicale, primul pas în tratamentul şi recuperarea mea, iar chimioterapia va începe în următoarele săptămâni. Din păcate, nu voi putea participa la Wimbledon anul acesta și îmi voi suspenda angajamentele profesionale în următoarele luni pentru a mă concentra asupra sănătății mele”, a spus campioana.
Anunțul făcut de Evert are o încărcătură emoțională deosebită, având în vedere că sora sa mai mică, Jeanne Evert Dubin, a pierdut lupta cu aceeași boală, decedând în februarie 2020, la vârsta de 62 de ani.
„`

