Piaţa şi Pieţele din Câmpulung, limită extremă. Hala nu se construieşte, administratorul lipseşte.

F Marian
3 Min Read

HALA PIEȚEI DIN CÂMPULUNG: O HIRONDELĂ ÎN MAREA NEDREPTĂȚII

Luna viitoare, câmpulungenii ar fi trebuit să se bucure de o nouă hală a Pieței centrale, dar în realitate, ei plimbă corturi în care producătorii și comercianții se înghesuie, având parte de o manifestație grotescă a unei administrații incapabile. Proiectul, așteptat de atâta vreme, pare că s-a transformat într-un fiasco total. Creatorii acestei neputințe sunt contractorii de la Inside Construction srl Roman, care s-au dovedit a fi total incompetenți, limitându-se la simple excavări. Oare aceasta este seriozitatea pe care o promitea Compania Națională de Investiții?

BATURĂ DE JOC ÎN PROIECTUL INVESTIȚIONAL

Indolența și lipsa de responsabilitate sunt cuvinte blânde pentru cei de la Inside Construction. Contractul a fost semnat acum doi ani și jumătate, iar efectele unei planificări proaste sunt acum vizibile pentru toți. Ultima actualizare promitea un ”ritm normal de muncă”, dar ce vedem in realitate? Buldoexcavatoare care fac ture inutile, muncitori care îngrijesc șanțurile și apa care se adună ca martor al unei ineficiențe crase.

DEZINTERESUL ADMINISTRATIV: O REALITATE TĂCUTA

Autoritățile locale se plâng, dar acestea sunt doar vorbe în vânt. Câmpulung este capturat în capcana unei lucrări care stă să se clădească, dar care, în mod evident, nu va veni prea curând. Este o rușine că, în fața unui eșec atât de evident, primăria se zgârie pe cap și așteaptă un miracol. Au cerut chiar rezilierea contractului, dar pare că și aici totul este doar un joc de fum.

PIEȚELE, LIPSITE DE UN ADMINISTRATOR PROACTIV

Problemele sunt și mai adânci. Piețele din Câmpulung sunt conduse fără un administrator, iar acest haos s-a perpetuat timp de aproape trei ani. Eduard Boeru, fostul manager demisionar, continuă să rămână la conducere, iar autoritățile locale frizează orice idee de a organiza un concurs. Cum este posibil ca într-o comunitate atât de dinamică, cineva să rămână atât de mult timp fără un lider eficient? Nu mai vorbim despre eforturile sporadice de a găsi un interimar.

O POVESTE DE FUGĂ A ADMINISTRAȚIEI

Pe lângă absența unui lider, se conturează și o nouă față a politicii locale. Se discută despre numirea unui userist ca interimar, dar problema rămâne. Este clar că, în spatele jocurilor de putere, prioritățile sunt complet distorsionate. Cine are de câștigat din această situație? Cetățenii nu mai sunt ascultați și continuă să sufere din cauza incompetenței celor aflați la conducere. Câmpulungul merită mult mai mult decât o hală care întârzie să devină realitate, merită o administrație care să se ridice la înălțimea nevoilor sale.

Cătălin I. Butoiu

Sursa: Jurnalul de Argeș

Sursa: jurnaluldearges.ro/piata-si-pietele-din-campulung-la-limite-extreme-hala-nu-se-face-administratorul-nu-apare-395789/

Share This Article