„`html
ARGINT PENTRU ROMÂNIA LA CAMPIONATUL MONDIAL U16 DE ȘAH
Într-o competiție internațională duce la o strălucitoare performanță, Tudor Edward Henry, un tânăr șahist în vârstă de 15 ani, legitimat la CSM Constanța, a reușit să obțină medalia de argint la Campionatul Mondial de Tineret desfășurat în Montesilvano, Italia, în perioada 15-27 iunie 2026. Cu un palmares impresionant, Tudor a încheiat competiția cu 8 victorii, o remiză și doar două înfrângeri, acumulând astfel 8,5 puncte.
Conform anunțului oficial al Federației Române de Șah, la acest prestigios campionat au participat 155 de jucători din 70 de țări, competiția având loc în categoria Open 16. Tudor s-a distins printr-un joc deosebit, devenind vicecampion mondial, fiind învins doar de către azerul Ahmad Khagan, care a terminat cu 9,5 puncte, obținând medalia de aur.
Federația Română de Șah a subliniat importanța acestei medalii, menționând că, „este o medalie cu atât mai valoroasă cu cât marchează revenirea şahului românesc pe podiumul Campionatelor Mondiale.” Aceasta este o realizare semnificativă, care reflectă atât dedicarea sportivilor, cât și a antrenorilor și a întregii comunități de șah din România.
Pe lângă Tudor, au mai participat și alți doi șahiști români. Felix Antonio Ilinca a reușit să acumuleze 7,5 puncte, plasându-se pe locul 16, după ce a obținut 5 victorii, 5 remize și o înfrângere. De asemenea, Tudor-Gabriel Dănilă s-a clasat pe locul 65, cu 5,5 puncte, având 3 victorii, 5 remize și 3 înfrângeri.
„`

