„`html
Șoferi de autobuz sancționați în Curtea de Argeș. Ce nereguli au găsit polițiștii
Vineri, 6 februarie a.c., polițiștii din Curtea de Argeș au desfășurat o serie de controale pe linia transportului public de persoane, având ca rezultat aplicarea a 4 sancțiuni contravenționale, totalizând 27.000 de lei.
Printre persoanele sancționate, un bărbat de 55 de ani a fost surprins conducând un microbuz pe str. 1 Decembrie 1918, efectuând transport public de persoane fără a deține o licență de traseu. În plus, acesta nu a avut expusă lista tarifelor de transport.
Acesta a fost penalizat cu două amenzi în valoare de 2.000 de lei. Ca urmare a abaterilor, s-a dispus și retragerea certificatului de înmatriculare și a plăcuțelor de înmatriculare, ceea ce înseamnă suspendarea dreptului de utilizare a vehiculului pe o perioadă de 6 luni.
În aceeași zi, alt șofer, în vârstă de 43 de ani, a fost depistat pe aceeași stradă, fără a avea o copie conformă valabilă a licenței de transport pentru ruta respectivă, fiind sancționat cu o amendă contravențională de 10.000 de lei și având parte de aceleași măsuri de suspendare ca și primul șofer.
De asemenea, în contextul acestor verificări, polițiștii din Băiculești au identificat un alt conducător de microbuz care nu avea un aparat de marcat electronic fiscal în dotare. În microbuzul acestuia se aflau patru pasageri care nu primiseră bilete, din cauza lipsei aparatului. Ca urmare a acestei nereguli, operatorul de transport a fost sancționat cu o amendă de 15.000 de lei, conform Ordonanței de Urgență 28/1999, care impune utilizarea aparatelor de marcat electronice fiscale.
„`

